Pramička černoploutvá (parmička siamská) je jedna z nejoblíbenějších akvarijních ryb. Je známá pod zkratkou SAE (Siamese algae eater – siamský požírač řas). Tato tropická ryba v přírodě žije v jihovýchodní Asii. Jejím přirozeným prostředím jsou řeky, potoky a zaplavené lesy.
Jak parmička vypadá
Parmička černopruhá dorůstá do délky 5 až 15 centimetrů. Má jeden pár tenkých fousků směřujících dopředu – díky tomu parmičku odlišíte od ostatních podobných druhů, které mají fousků dva páry nebo žádné. Především u malých rybek se jedná o jediný znak, jak parmičku černopruhou bezpečně poznáte. Od nosu po konec ocasní ploutve jí vede černý pruh. Spodní část těla je světlá, horní část tmavší s mřížkováním a všechny ploutve jsou průhledné.
Jak vypadá chov
Parmička černopruhá má mírumilovnou povahu a pro svou nenáročnost se hodí i pro začínající akvaristy. Parmičky jsou čilé hejnovité rybky, které můžete chovat s dalšími rybami ve společenském akváriu. Nejlépe s dalšími druhy parmiček nebo teter – tedy se stejně velkými rybami se stejnými nároky na prostředí v akváriu. Parmičky by se měly chovat v menším hejně, jinak se může stát, že budou okusovat ostatním druhům ryb ploutve. Pokud však budou mít kolem sebe další parmičky, budou se prohánět jen s nimi a ostatních ryb si nebudou všímat.
Nároky na akvárium
Parmičkám černopruhým vyhovují větší akvária (minimálně 100 litrů), ve kterých mají dostatek prostoru na plavání. Alespoň část nádrže by měla být hustě osazena akvarijními rostlinami a doplněna vhodnými dekoracemi.
Parmičky vyžadují čistou vodu s minimem dusíkatých látek. Teplota vody by se měla pohybovat kolem 22 °C, kyselost 6,5 a tvrdost 5 dGH. Protože parmička ráda vyskakuje nad vodní hladinu, akvárium musí být zakryté.
Čím parmičku krmit
Parmičky černoploutvé se živí především rostlinnou potravou. Akvaristé si parmičky často pořizují, aby jim pomáhaly v akváriu likvidovat řasy, kterými se živí. Během krátké doby se tak díky parmičkám porost řas zredukuje. Parmičky požírají i černou štětičkovou řasu (roduchu), kterou ostatní ryby, živící se řasami, nežerou. Pokud se chcete řas v akváriu zbavit nebo alespoň jejich množství snížit, rybky na několik dní přestaňte krmit, aby neměly možnost výběru a vrhly se na řasy.
Mladé parmičky se živí převážně zelenými řasami. Když povyrostou, stanou se z nich všežravci a kromě řas přijímají i živé, mražené a umělé krmivo. Při nedostatku řas a krmiva se může stát, že parmička začne okusovat akvarijní rostliny.
Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com
Verča
Ty jsme měli doma když jsem byla malá 🙂