Ať bylinky milujete kvůli jejich léčivým účinkům, nebo je používáte jako výborné koření při vaření, rozhodně se jich pár doma hodí. Ale co dělat v zimě, když na zahradě či balkoně nevydrží? Některé bylinky můžete pěstovat i doma. Podívejte se na ty nejzákladnější druhy a také tipy, jak v interiéru byliny pěstovat.
Bylinky používají lidé již od pradávna. Stačí se zeptat vaší babičky, jak a které bylinky používala. Hned zjistíte, že tyto zázračné rostliny pomohou při klasickém nachlazení i jiných zdravotních problémech. Některé z nich jsou dokonce tak aromatické a chuťově zajímavé, že je dobře využijete také v kuchyni při vaření nejrůznějších směsí nebo při přípravě masa. Místo sušeného oregana nebo bazalky využijte sílu čerstvých bylin. Budete překvapení, jak celý pokrm dostane nový rozměr.
Bylinkový kout v interiéru
Pokud nemáte krytou terasu nebo zimní zahradu, nezoufejte. Dobře můžete využít i parapety oken ve vaší domácnosti. Přes zimu se nemusíte bylin vzdát, stačí se jen dobře zamyslet nad umístěním jednotlivých rostlin. Krásně vypadá také jeden bylinkový kout. V různě vyvýšených květináčích vám budou zdárně růst bylinky, které využijete při léčení celé rodiny či při vaření.
Jak bylinky pěstovat
Interiérová péče o byliny je trochu jiná než v záhoně na zahradě. Zajistěte bylinkám dostatek světla i čerstvého vzduchu. Toho docílíte především u okna nebo u balkonových dveří. Pokud máte okna na jižní stranu, umístěte k nim zejména byliny ze středomoří. Oregano, bazalka, tymián nebo rozmarýn dobře porostou.
Naopak na severní straně, kde jsou nižší teploty i polostín, se bude dobře dařit mátě a meduňce, prospívat bude také kopr, petržel nebo pažitka. V každém případě se vyhněte sálajícímu teplu z radiátorů, to žádné bylince svědčit nebude. Stejně tak se jim nebude líbit ani život na chodbě nebo kdekoliv v průvanu.
TOP 5 bylin pro domácí pěstování
1. Meduňka
Vděčná bylina s jemnou citronovou vůní bude vaší oblíbenou bylinkou, které se bude dařit dobře v interiéru po celý rok. Její listy můžete také sušit do čajových směsí. Spařit listy meduňky můžete také čerstvé, voňavý čaj má uklidňující účinky. Dobře působí proti stresu i ke klidnému spánku. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku, meduňka potřebuje neustále vlhkou půdu a polostín.
2. Bazalka
Stejně častou zálivku si zaslouží také bazalka. Jemné a hebké listy dobře využijete v kuchyni jako skvělé doplnění chutí. Bazalku můžete vložit do salátů i masových směsí. Pokud vám roste příliš, listy usušte a využijte jako koření do budoucna.
3. Majoránka
Vděčná bylina, kterou česká kuchyně zkrátka vyžaduje. Bude skvělou součástí vašich receptů, využijete ji do polévek, omáček i masových směsí či oblíbených bramboráků. Majoránka potřebuje neustále teplo a dostatečně kyprou půdu.
4. Máta
Velmi aromatická bylinka bude vaším skvělým společníkem v zimním období. Čaj z máty bude uklidňující nápoj, který vám dodá dostatek relaxace a dobrého spánku, skvěle působí také na trávicí trakt i imunitní systém. Pokud máte potíže dýchacích cest, mátový čaj bude tou pravou volbou. Mátě se bude dařit dobře v polostínu a pravidelná zálivka.
5. Rozmarýn
Vděčná bylina, která nepotřebuje příliš péče. Aromatická vůně vás bude bavit při přípravě masových směsí i dalších pokrmů, dobře se propojuje s chutí olivového oleje. Rozmarýnu stačí jen občasné zalévání, umístěte ho určitě na jižní stranu vašeho domova.
Ať už se rozhodnete pro všechny zmíněné bylinky nebo si vyberete jen ty nejoblíbenější, určitě bude vaše volba správná. Tyto bylinky totiž budou vašimi pomocníky, které nejen provoní celou domácnost, ale také zmírní klasické zimní nemoci.
Zdroj foto: www.freepik.com