Plovoucí podlaha je stále osvědčenou volbou v mnoha moderních interiérech. Kromě profesionálů ji dokáže položit i zručnější amatér. Jak na to? Podívejte se na návod, jak položit plovoucí podlahu.
Příprava podkladu
Rozhodně nejdůležitější krok. A to proto, že podklad musí být v první řadě dokonale rovný. Za tímto účelem se používají například různé samonivelační stěrky, které dnes ve stavebninách bez problémů pořídíte. Jakmile je podklad dokonale rovný, je třeba na něho umístit folii, která poslouží jako parotěsná zábrana. Na tuto folii se následně položí také pěnová podložka. Tímto je příprava podkladu u konce a může dojít k samotné pokládce plovoucí podlahy.
U jakékoliv stěny
Není nutně přesně dáno, kde se musí začínat. Mělo by to však být vždy u jedné stěny pokoje, kde se začne první celá řada podlahy, které bude kopírovat zeď. Je důležité plovoucí podlahu neumísťovat přímo těsně na zeď. Správné je nechat zde prostor, a to o velikosti zhruba 1 centimetr. Ta se označuje jako dilatační spára. Má svou primárně praktickou funkci, protože umožní to, aby se podlaha lehce hýbala a nijak se nekroutila. Aby byla dilatační spára připravena jak má, je vhodné ji upevnit drobnými klínky.
Pokládka plovoucí podlahy
Jakmile je první řada připravena, dochází k postupné pokládce řad dalších. Vždy je třeba plovoucí podlahu pokládat výhradně jenom po řadách. Správná postup je ten, že se nejprve mimo stávající podlahu vytvoří jedna celá řada a ta se poté napojí na řadu předchozí. Aby byla zajištěna správná délka řady, je třeba konec prkna seříznout na odpovídající velikost, a to tak, aby bylo od stěny také na velikost jednoho centimetru na obou stranách.
Pokládka plovoucí podlahy je v tomto směru poměrně jednoduchá, jelikož je vybavena systémem praktických zámků. Ty do sebe jednoduše zapadnou a tak je napojení a pokládka podlahy hračkou. Vždy je vhodní lehce nadzvednout lamely a následně do nich zacvaknout další řadu. Tímto způsobem se pokračuje až na samotný konec místnosti, čímž je pokládka dokončena. I zde je třeba dodržet potřebu dilatační spáry, která by měla být o velikosti jednoho centimetru.
Instalace lemovacích lišt
Nejenom, že je třeba zakrýt dilatační spáru, ale je třeba zakrýt i nerovnosti, které vznikly tím, že seříznutí jednotlivých řad nebylo vždy na milimetr přesné. Toto zakrytí se provádí pomocí lemovacích lišt, které se umístí po celém obvodu místnosti, těsně podél stěn. Důležitý krok v jejich instalaci je to, že se nepřipevňují k samotné plovoucí podlaze, ale musí se připevnit k samotným stěnám. Zároveň by měly na plochu podlahy dobře dosedat, díky čemuž bude právě ta vypadat zcela jednotně. Díky tomu, že lišta není připevněná k podlaze, se tato může pohybovat, třeba s pohledem na aktuální teplotu.