Být náborář v České republice není úplně jednoduchá práce. Poptávka po práci je vysoká, pracovní síla nabízející svůj drahocenný čas si může mezi možnostmi vybírat. Zvláště pak pozice ve výrobních firmách mohou být těžko obsaditelné, má to svoje důvody. Je však cesta, jak se z neštěstí dostat ven.
Touha po vzdělání a nízká nezaměstnanost
Důvodů, proč mají výrobní podniky problém obsadit místa, je hned několik. Demografický vývoj v ČR jim příliš nepřeje. Odborné školy a učiliště produkují méně absolventů, než tomu bylo třeba před dvaceti lety.
Rok, co rok je tak na trh práce vypuštěno méně absolventů oborů, které jsou stěžejní pro výrobní průmysl. Můžeme také očekávat, že tento trend se měnit nebude, jelikož počet lidí s terciálním vzděláním v Česku roste. Pro tyto absolventy pak práce ve výrobě není zajímavá.
Ani situace na trhu práce výrobním firmám příliš nenahrává. I přesto, že je aktuálně míra nezaměstnanosti na svém maximu, nedosahuje takové úrovně, že by se trh práce trochu rozhýbal. Nezaměstnanost v Česku patří stále mezi nejnižší v celé Evropské unii a nic nenasvědčuje tomu, že by se toto mělo měnit.
Zkrátka řečeno, naše pracovní síla už dlouhodobě není schopna obstarat náš trh tak, jak je potřeba. Řešením je hledat v cizině.
Pracovní síla z EU a třetích zemí
Proces při zaměstnávání cizinců na výrobní pozice se liší podle toho, zdali lovíme ve vodách EU, nebo v tzv. třetích zemích. Občané Evropské unie mají volný vstup na trh práce a proto, abychom je zaměstnali, potřebujeme prakticky jen jejich občanský průkaz. Jelikož je ale pohyb pracovníků v Unii takto neomezen, Česká republika často není pro cizince až tak lukrativní, většinou dávají přednost například Německu či Rakousku.
Kde je ale dostatek pracovní síly, která je ochotná se do Česka za prací přestěhovat, jsou státy na východě, mimo EU, kteří k nám mohou přijet na základě pracovního víza. Jsou dva typy těchto víz:
- modrá karta
- zaměstnanecká karta
Modrou kartu může získat cizinec za předpokladu, že u nás ve firmě obsadí pozici, která je placena alespoň 1,5násobkem průměrné mzdy. Jedná se o vysoce kvalifikované pozice. Naopak na zaměstnaneckou kartu požadavky na kvalifikaci nejsou.
Zaměstnavatel, který chce na toto vízum pracovníka získat, musí příslušné pobočce Úřadu práce nahlásit volné pracovní místo. Poté je spuštěn test trhu práce v délce 30 dní, během této doby se může na pozici přihlásit občan EU, který by měl mít přednost. Poté se ale může přihlásit náš kandidát.
Pracovní pozice musí mít týdenní pracovní dobu alespoň 15 hodin, mzda nesmí být nižší, než je minimální. Jakmile se pak kandidát přihlásí, začíná proces žádání o zaměstnaneckou kartu.
Žádost o zaměstnaneckou kartu si kandidát podává sám a musí k ní doložit několik příloh, jako třeba cestovní doklad, pracovní smlouvu, certifikace vyplývající z charakteristiky pracovního místa a mnoho dalšího.
Tento proces může být zdlouhavý a pro kandidáty často i zmatený. Záleží na zaměstnavateli, jak moc si může dovolit podat jim v tomto pomocnou ruku. Spolehlivou cestou může být předat tuto zodpovědnost agentuře IRS Czech, která se na zaměstnávání cizinců specializuje a proces náboru na zaměstnanecké karty ale i dlouhodobá víza zná s přehledem.
Zdroj fotografií: Pixabay.com