Každý si po náročném dni zaslouží klidný odpočinek. Ten nám poskytuje dokonale zařízená ložnice. Myslíte si, že svoji ložnici máte vybavenou tak, abyste si v ní odpočinuli a přesto se ráno probouzíte unavení a nevyspalí? Možná jste při jejím zařizování udělali některou z následující chyb.
Postel na nevhodném místě
Důležité je mít k posteli dobrý přístup, ideálně z obou stran. Dobré není mít ji umístěnou přímo pod oknem. Na spánek nepříznivě působí světlo. Může to však být také potenciální průvan, který se objeví v případě, že okna hůře těsní. Pamatujte, že ložní plocha postele by měla být umístěná nad zemí. Matrace tak má možnost větrat a vám se bude pod postelí snáze uklízet.
Pozor na barvy a velké množství dekorací
Každá barva na vás působí jinak. Některé jsou aktivizující, jiné zase uklidňují. V ložnici by měly převládat takové barvy, které uklidní vaši mysl. Vhodnou volbou jsou odstíny neutrální nebo světlé. Mezi takové patří mentolová, písková, světle modrá nebo jemně růžová. Pamatujte nejen na barvy na stěnách a doplňcích, ale také na povlečení. Sáhněte do nabídky jednodušších a jemnějších vzorů.
Ač se to nezdá, rušivě na spánek působí i velké množství obrázků, které jsou umístěné na zdi za postelí. Podvědomí je může vnímat jako hrozbu.
Nedostatek tmy
Některé hormony tělo produkuje pouze za tmy. Patří mezi ně melatonin, což je hormon spánku. Pokud máte ložnici nedostatečně zastíněnou, tělo jej neprodukuje nebo jen ve velmi malém množství a vy se pak ráno budíte neodpočinutí. Někdy postačí pouze kvalitní závěsy na okno. Jindy, především ve městech a na sídlištích, je potřeba okna opatřit kvalitními žaluziemi.
Tmavý nábytek větších rozměrů
Ložnice by měla být vzdušná. Při výběru nábytku volte tedy raději skříně vestavěné, pokud to lze, tak s posuvnými dveřmi, ve světlých barevných tónech. Nevhodné jsou naopak skříně robustní a tmavé.