Výroba domácích bylinných olejů není věc nikterak složitá. I když nepatříte mezi majitele zahrádky, můžete si potřebné bylinky vypěstovat třeba na balkoně nebo okenním parapetu. Bylinné oleje tak dají originální chuť salátům, ale také ochutí další pokrmy. Vzhledem k tomu, že si olej připravíte sami, budete znát jeho přesné složení. Podívejte se na to, jak si jej snadno a rychle vyrobíte.
Příprava olejů
Pro přípravu domácího bylinkového oleje budete potřebovat čistou nádobu, plátýnko, nosný olej – volte takový, který bude kvalitní a přírodního charakteru, nejlépe slunečnicový, olivový nebo mandlový, čerstvé bylinky a sluneční světlo. Pak už jen postačí vložit do předem připravené nádoby vámi zvolené bylinky, zalít olejem tak, aby byly ponořené, dokonale utěsnit, umístit na slunné a suché místo a nechat 14 dní louhovat. Nezapomeňte směs každý den lehce protřepat. Po uplynutí potřebné doby olej přelijte přes plátýnko do sklenice a skladujte v chladnu a tmě.
Bylinky vhodné pro výrobu olejů
Bylinek pro výrobu domácího bylinného oleje je velké množství, záleží jen na vás, které si vyberete. Bazalka nabízí výraznou anýzovou chuť a má i léčivé účinky. Obsahuje vitamíny (A, C, K) a minerály (hořčík, železo, draslík a vápník). Bazalkový olej můžete použít nejen při přípravě zeleninových salátů, ale také pokrmů italského typu. Meduňka má nádherně citrusovou vůni a chuť a dokonale dochutí ovocné druhy salátů. Oregano se velmi často využívá pro pokrmy řeckého stylu, stejně to platí i o oreganovém oleji. Lze jej použít při přípravě pokrmů vaječných, z drůbežího masa nebo luštěnin. Pokud si pečete domácí pečivo, potřete jej oreganovým olejem. Rozmarýn je ideální volbou pro ryby, maso jehněčí nebo kuřecí. Lze jej použít i pro pokrmy luštěninové nebo s obsahem hub. Tymián nachází své uplatnění při přípravě polévek nebo omáček. Lze jej snadno kombinovat i s dalšími druhy koření – petržel, zázvor nebo česnek.