Kromě toho, že sauna je dokonalý relaxační prostředek, nabízí našemu tělu celou řadu benefitů. Podpoří náš imunitní systém a zlepší obranyschopnost těla, zlepší naši náladu. Během saunování totiž dochází k uvolňování dopaminu. Velmi žádoucím procesem v sauně je pocení, které podporuje vyplavování škodlivin z těla. Pravidelné saunování může být šikovným pomocníkem při redukční dietě, zlepší činnost našeho srdce a podpoří kvalitní spánek.
Kdy do sauny zavítat?
Aby saunování fungovalo tak, jak má a nabízelo nám ozdravný efekt, je potřeba dodržovat určitá pravidla. Saunování je totiž pro naše tělo nápor a pokud se jdeme saunovat v době, kdy je oslabené, může nám dokonce uškodit.
Návštěvu sauny plánujeme na období, kde se cítíme fyzicky i psychicky v pořádku. Také bychom neměli být příliš sytí nebo naopak vyhládlí. Jestliže se saunováním teprve začínáme, ideální interval je 1x týdně a může to být třeba po práci. Neměli bychom však být příliš vyčerpaní. Jakmile se v sauně budeme cítit dobře, můžeme interval zvýšit na 2 – 3 x týdně.
Kdy saunu raději vynechat?
Samozřejmě v období, kdy jsme nemocní, nebo se necítíme dobře. Vzhledem k tomu, že sauna znamená pro tělo zátěž, mohla by v tomto případě spíše býti na škodu. Také bolestem zad sauna příliš neprospívá. Pokud ji chceme přesto využít, raději uvažujte o následném ochlazení na vzduchu, nikoli v ledové vodě.
Pravidla saunování
Časový limit pobytu v sauně se pohybuje v rozmezí 5 – 25 minut, univerzální je pak 15 minut pro všechny typy sauny. Jestliže se nezačneme cítit, před uběhnutím časového limitu, dobře, rozhodně bychom měli saunu ihned opustit.
Po pobytu v sauně je důležité ochlazení, to se provádí různým způsobem – studený bazének, sprcha nebo vzduch. Pak následuje odpočinek po tak dlouhou dobu, jako jsme strávili v sauně.