Že jste o ní slyšeli, ale ještě jste ji nevyzkoušeli? Ale to je chyba. Quinoa se řadí právem mezi superpotraviny. Znali a používali ji již starověcí Inkové. Jedná se o zrna merlíku, která nabízejí komplexní sacharidy, vlákninu, velký obsah bílkovin dobré kvality, vápník, hořčík, zinek, železo, měď a některé druhy vitamínů. Patří mezi ně B, C, E a provitamín beta-karoten. Především díky vysokému obsahu kvalitních bílkovin může quinoa tvořit dokonalou součást jídelníčku zaměřeného na redukční dietu.
Různé druhy
V nabídce nalezneme tři různé barvy – bílou, červenou a černou quinou. Jejich nutriční vlastnosti jsou obdobné. Mezi velké výhody patří fakt, že všechny druhy jsou bez obsahu lepku, jsou dobře stravitelné a velmi snadno se upravují.
Úprava a použití quinoi
Zrníčka vaříme podobně jako rýži. Než dáme quinou vařit, je potřeba ji dobře propláchnout, ideálně v jemném sítku. Zabráníme tak případné nahořklé chuti. Na jeden hrnek quinoi je potřeba dvojnásobné množství vody. Po vaření quinoa své množství téměř ztrojnásobí. Pokud budeme quinou upravovat na slaný způsob, můžeme místo čisté vody využít zeleninový nebo masový vývar. Také k ní můžeme přidat bylinky, česnek nebo cibuli.
Vzhledem ke své jemné chuti a nenáročné přípravě je quinoa vhodnou volbou pro celou řadu různých pokrmů. Můžeme ji využít nejen jako přílohu k masu nebo zelenině, ale také jako hlavní jídlo nebo lehkou a výživnou svačinku. Lze ji kombinovat s různými druhy masa, zeleninou, ale také s ovocem nebo ořechy. Může být součástí zeleninových nebo ovocných salátů. Lze si z ní připravit chutnou kaši s medem a ořechy nebo čerstvými kousky ovoce.
Kaše s qunioou a jablky
Uvaříme hrnek quinoi. Mezitím si oloupeme jablka, pokrájíme na kostičky a orestujeme zlehka na másle. Do uvařené quinoi přidáme mandlové mléko, vmícháme jablka a dochutíme javorovým sirupem, případně skořicí. Mlžeme přidat i na kousky posekané ořechy.