V dnešní době stále rostou nároky zaměstnanců nejen na dostatečné odměňování, přídavky dovolené, nebo využívání různých firemních benefitů a stále větší důraz je kladen také na zdravé pracovní prostředí. To nemusí být zejména v kancelářských budovách snadné docílit, pokud zároveň chcete provozovat kanceláře úsporně a s ohledem na životní prostředí. Řešení nabízí centrální rekuperace, která slibuje nejen úsporu, ale také řadu dalších benefitů.
Jak funguje rekuperace?
Princip fungování tohoto systému je poměrně jednoduchý. V podstatě dochází k výměně tepla mezi čerstvým vzduchem z exteriéru a odpadním vzduchem z interiéru. Díky tomu je přiváděný vzduch do interiéru již zahřátý a vy v podstatě nepotřebujete vytápět. Díky tomu se dají náklady na topení eliminovat téměř na minimum, ale to není zdaleka jediná výhoda rekuperace.
Vyhněte se plísním a zajistěte stále čerstvý vzduch
Díky rekuperaci můžete zajistit, že budou vaše kanceláře perfektně větrané, což znamená nejen přísun čerstvého vzduchu, ale také především ochranu před plísněmi, vlhkostí a nežádoucími mikroorganismy. Filtry dokážou také úspěšně eliminovat prašnost, množství pylu a alergenů, a proto jsou skvělou volbou také pro alergiky a astmatiky. Pro pracovníky se může jednat o jeden z benefitů, který sice asi jen stěží vyváží extra dovolenou nebo roční bonusy, ale může například přispět k větší motivaci pracovat z kanceláře, a nikoliv z domu. Zejména v zimních měsících se zaměstnanci mohou vyhnout vytápění svého domu či bytu a raději pracovat z kanceláře, kde mají příjemné a zdravé prostředí.
Vyplatí se to?
Úspory rekuperace vzduchu se nedají snadno spočítat. Záleží, jak jste vzduchotechniku řešili doposud, jak velké tepelné ztráty budova má a na mnoha dalších faktorech. Obecně lze říct, že výhody obvykle významně převyšují náklady na pořízení a provoz. Cena rekuperační jednotky se odvíjí zejména od její účinnosti a objemu větrání. V případě rekuperace pro kancelářské prostory je samozřejmě nutné počítat s větší počáteční investicí, která má ale vysoký potenciál návratnosti.
Myslete i na údržbu
Do nákladů je samozřejmě nutné zahrnout i pravidelnou údržbu. Je totiž faktem, že vzduch zvenku je třeba v jednotce filtrovat a taktéž je nutné přes filtr „prohnat“ i vzduch z interiéru. Zapotřebí jsou tedy minimálně dva filtry, které je potřeba kontrolovat a pravitelně také měnit. Tato činnost se provádí obvykle asi čtyřikrát do roka a s náklady na tento servisní úkon je samozřejmě třeba kalkulovat. Četnost výměn je v podstatě vždy dána výrobcem, její dodržování má zásadní vliv na kvalitu vzduchu vháněného do místností, a tedy také přímo na pracovní prostředí, ve kterém pracují vaši zaměstnanci a dost možná i vy sami.
Zdroj obrázku: Pixabay