Oleandr je poměrně zajímavou rostlinou, které se velmi dobře daří i u nás. Aby byla rostlina na první pohled zajímavá a dokonalá, je třeba se o ni starat. Zatímco během léta je možné kochat se primárně její krásou, jakmile nastane podzim, je vědět, jak se postarat o oleandr, aby si i příští rok zachoval právě onu svou dokonalou krásu. Podívejte se na naše rady.
Důležité je řezání
Ona starost by měla být spojená primárně s řezáním. Jedná se o postup, díky kterému je možné zachovat krásný vzhled daného keře, který opět oceníte v době léta. Pokud mluvíme o samotném řezání, tak je ideální doba ve chvíli, kdy začne končit léto. Možné je začít už na konci srpna, ale my raději doporučíme zvolit období, kterým je začátek měsíce září, nebo nástup října. Ideální je v daném ohledu počkat, až skončí babí léto a potom se pustit do ořezávání.
Kde a jak řezat?
Důležité je řezat takzvaně těsně nad přeslenem. Kdo není ještě tolik zkušený pěstitel, tomu napovíme, že přeslen je místo, kde z daného keře vyrůstá několik větví najednou. Na tomto místě bude zkrácena celá větev, a to tak, aby zde dále rostly maximálně jenom tři přesleny. Díky tomu lze zajistit, že během příštího roku na tomto místě vyraší výhony, u kterých je možné těšit se na to, že vykvetou. Pokud je při řezání několik dalších pravidel, tak sem jasně patří:
- zkracování větví by mělo být o třetinu,
- nevhodné výhonky je vhodné eliminovat celé,
- mladším keřům stačí zaštipování.
Silný řez není problémem
Výše jsme popsali postup spojený s tím, kde konkrétně a jakým způsobem řezat. Péče o oleandr na podzim ale může být spojena také s tím, že není problémem výrazně zredukovat i jeho velikost. Týká se to situací, kdy už přerůstá přes požadovanou velikost a je třeba tomu učinit přítrž. Jelikož se jedná o rostlinu, která snese i silný řez, není důvod se v tomto směru skutečně ničeho obávat. Jenom je třeba myslet na fakt, že květů bude příští rok méně.
Důležité je oleandr také zazimovat
Dále je péče o tento keř spojená také s nutností ho zazimovat. Ani to není zase až tak nic složitého. I zde je důležité zvolit onu správnou dobu, kterou by pochopitelně mělo být také hlavně podzimní období. Primárně je třeba přestěhovat je z venkovního prostoru někam, kde sice budou mít chladnější teplotu, ale ta nebude klesat pod bod mrazu. Pokud jde o teploty vysoké, tak ty by neměly přesáhnout 12 stupňů Celsia. Pokud jde naopak o ty nízké, tak by zase neměly klesnout pod dva stupně. Když se ale jedná o oleandr nový, je vhodné, aby teplota neklesala pod osm stupňů. Samozřejmostí je nutnost na dané místo oleandr přinést už v době podzimního období, nejlépe ve chvíli, kdy teploty začnou venku klesat. A to právě pod onu hranici, která je v tomto směru tou, která je riziková.
Pavel
Každý podzim tahám květináče do garáže a na jařde zase ven. Nevím proč to pěstujeme když to nevydží. No hádat se doma nebudu..