Spoření je důležitou součástí finančního plánování a správného hospodaření s penězi. Jedním ze způsobů, jak si vytvořit finanční rezervu, je založení spořicího účtu. Na trhu existuje mnoho bank a finančních institucí, které nabízejí různé typy spořicích účtů s různými podmínkami a úrokovými sazbami. Podle čeho tedy vybrat ten nejvýhodnější právě pro vás?
Proč a jak vytvářet finanční rezervu
Neutratit pokaždé celou výplatu, ale zvládat i spořit, je pro finanční stabilitu a nezávislost důležité – ne vždy však snadné. Kam peníze ukládat, aby jim inflace neubírala na hodnotě nebo aby se její neblahý dopad alespoň minimalizoval? Jenou z možností je právě spořicí účet.
A proč je vlastně dostatečná finanční rezerva tak důležitá? Umožňuje pokrýt neočekávané výdaje jako náklady na opravy či lékařskou péči, aniž by bylo například nutné se zadlužovat. Spoření vám také může pomoci dosáhnout svých snů, ať už jde o koupi domu nebo třeba jen klidný důchod.
Co byste měli vědět o svém spořicím účtu
Spořicí účet je bankovní účet, který umožňuje ukládat peníze a získávat z nich úrok. Bývá obvykle zakládán jako doplněk k běžnému účtu a vyznačuje se vlastnostmi, které je dobré znát předem.
Počáteční vklad je minimální částka, kterou musíte vložit na účet při jeho založení. Některé banky nemají počáteční vklad žádný, jiné mohou požadovat například 1000 Kč
Minimální zůstatek musíte mít u některých bank na účtu po celou dobu jeho existence. Pokud pod tuto hranici klesnete, můžete přijít o úrok nebo zaplatit poplatek.
Úroková sazba značí procento, které vám banka zaplatí z vašich úspor za určité období. Může být pevná nebo se měnit v závislosti na výši zůstatku, na době trvání spoření, s ohledem na aktuální situaci na trhu nebo dle smluvních podmínek.
Připisování úroků na váš účet probíhá u některých bank každý měsíc, jinde jednou za rok. Častější připisování úroků je výhodnější, jelikož se další úroky počítají z původního vkladu navýšeného o zisk.
Výpovědní lhůta je doba, kterou je nutné dodržet, pokud chcete vybrat peníze z vašeho účtu. Některé banky toto omezení výběru nemají, jiné mohou požadovat například 30 dní.
Spořicí účet a jeho varianty
Existují různé typy spořicích účtů, které se liší úrokovými sazbami, podmínkami a výhodami.
- Klasický spořicí účet obvykle nabízí nízké úrokové sazby, výhodou jsou ale nízké či žádné poplatky a snadná dostupnost. Je vhodný spíše pro krátkodobé spoření.
- Termínovaný vklad má vyšší úrokové sazby než předchozí, ale vyžaduje, abyste si peníze uložili na určitou dobu, hodí se proto pro středně- nebo dlouhodobé spoření.
- Spořicí účet s vysokým úrokem mívá vyšší požadavky na minimální zůstatek nebo omezený počet transakcí. Využívá se hlavně pro dlouhodobé spoření nebo k ukládání větších obnosů.
- Spořicí účet s pravidelným vkladem nabízí bonusové úrokové sazby nebo další výhody a je, mimo jiné, užitečným nástrojem pro budování spořicích návyků.
Kromě spořicích účtů můžete také zvážit investování do akcií, dluhopisů nebo vzájemných fondů, které mohou nabídnout vyšší výnosy, ale znamenají také vyšší nebezpečí ztrát. Spořicí účty jsou vhodné pro krátkodobé a střednědobé finanční cíle, zatímco investice patří spíš pro plány dlouhodobé. Ke snížení rizika a zajištění stabilních výnosů je proto dobré aktivity týkající se zhodnocování peněz a budování pasivního příjmu co nejvíce diverzifikovat.