V létě je vám v bytě neskutečné horko a v zimě se třesete zimou, účty za energie vás vytáčejí na maximum? Stínící technika pro vás může představovat vhodné řešení.
Kolik se stínící technikou mohu ušetřit?
Je všeobecně udáváno, že stínící technika může pomoci ušetřit 20–25 % energie v energetické bilanci budov.
Jak mi může stínící technika pomoci
Kromě toho, že stínící technika tvoří překážku při vniku slunečního záření do vašeho pokoje, může s sebou přinášet další „bonusy“ (jako je tomu u exteriérových stínících prvků).
Předokenní vs. interiérové rolety a žaluzie
Jak jsme zmínili výše, hlavním úkolem žaluzií a rolet je zabránit průniku slunečního záření do místnosti. Předokenní stínící prvky oproti interiérovým zastaví v teplých slunečných dnech záření ještě před dopadem na okno. To se v okamžik kontaktu s tímto zářením ohřívá a stává se tak tepelným sálavým zdrojem. V zimě naopak předokenní roleta/ žaluzie spolu se vzniklou vzduchovou mezerou vytváří dokonalý izolant proti úniku tepla.
Předokenní rolety či žaluzie fungují také jako zvukový a tepelný izolant, ochrana soukromí a majetku.
Které parametry ovlivní výši ušetřené energie?
Na výši ušetřené energie se podílí několik parametrů stínící techniky. Mezi hlavními vyjmenujme:
- tvar lamel – nejčastěji se setkáte s lamelami typu C, F a Z, přičemž „Zetkové“ minimalizují množství dopadajícího záření z těchto typů nejlépe
- materiál – plast nebo hliník odrážejí paprsky lépe než třeba dřevo
- barevné provedení – zvolená barva ovlivňuje schopnost odrážet dopadající sluneční paprsky; v tomto ohledu jsou nejlepší světlé odstíny (např. stříbrná, bílá, odstíny šedé)
Zvažujete pořízení stínící techniky? Využijte možnosti online konfigurátoru, ve kterém si můžete navrhnout vlastní rolety či žaluzie.
Zdroj obrázků: rollo.cz