Tepelné čerpadla, bez ohledu na jejich typ, potřebují ke svému provozu elektřinu, s jejíž pomocí vyrábí teplo a teplou vodu z venkovního vzduchu či geotermální energie. Celkovou výhodnost investice do tepelného čerpadla výrazně ovlivňuje právě efektivita, s jakou tepelné čerpadlo využívá elektrickou energii.
Výrazné rozdíly v efektivně využívání elektrické energie, tzv. topném faktoru (COP), existují nejen mezi jednotlivými typy čerpadel, např. země/voda vs. vzduch/voda, ale také mezi jednotlivými zařízeními stejného typu.
Informaci o topném faktoru najdete v informačním listu k tepelnému čerpadlu nebo v technickém listu tepelného čerpadla, přičemž uvedeny jsou hodnoty pro různé provozní podmínky. Všeobecně platí, že čím nižší venkovní teplota, případně vyšší teplota výstupní vody, tím nižší topný faktor.
Při porovnávání jednotlivých zařízení byste si tedy měli dát pozor na to, abyste porovnávali topné faktory při stejných provozních podmínkách, ideálně A2/W35°C (tj. teplota vzduchu 2 °C, teplota výstupní vody 35 °C).
Pozor na fakt, že někteří prodejci s oblibou slibují topný faktor, který odpovídá venkovní teplotě 10 °C, který vychází lépe. Reálnější představu však nabízí právě topný faktor při výše uvedených 2 °C.
Informace o topném faktoru nemusí být pravdivé
Zároveň si ověřte, že informace o topném faktoru ověřil nezávislý zkušební ústav, tj. tepelné čerpadlo získalo Evropskou značku kvality Q. Bohužel i na trhu s tepelnými čerpadly dochází k podvodům, kdy dovozce či prodejce uvádí mylné informace.
Pokud při výběru tepelného čerpadla sáhnete po zařízení s vysokým topným faktorem, nebudou vám v budoucnosti nahánět hrůzu informace o zvyšujících se cenách elektrické energie.
Zdroj náhledové fotografie: pixabay.com