Vytápění v krbu má svou neopakovatelnou atmosféru. V podstatě neexistuje způsob, jak plápolající oheň nahradit. Známe tuto romantiku zejména z chat a chalup. S přáteli zde oslavíme třeba narozeniny, přičemž praskání dřeva a teplo od krbu je úplně něco jiného než ústřední topení. Krb si ale můžete pořídit také do domů, kde bydlíte celoročně. Někteří lidé toho využívají i když mají jiný zdroj vytápění, a to jako určité zpestření pro chvíle, kdy si zkrátka chcete užít ten úžasný pocit.
Varianty krbových vložek
Krb může mít mnoho podob. Pokud chcete opravdu autentickou podobu krbu, v tom případě je potřeba využít krbovou vložku. Umísit k ní můžete koše na dřevo, kdykoliv si zatopit s kochat se pohledem. Jedná se o topeniště, které se obezdí a dokonale zapadne do interiéru. Krbové vložky existují v několika provedeních. Základní varianty jsou:
- Teplovzdušné
- Teplovodní
Výhody a nevýhody typů krbových vložek
Jak už to tak bývá, každá z variant má své výhody a nevýhody. Pokud použijete teplovzdušnou krbovou vložku, ty potom sálající teplo přímo do místnosti, ve které je krbová vložka umístěna. Ostatní místnosti se musejí spoléhat buď na rozvody horkého vzduchu nebo na proudění vzduchu samotíží. Tato varianta je cenově dostupná, a to i při využití kvalitní krbové vložky. Je vhodná jako alternativa k akumulačnímu vytápění a v případě rozvodů potrubím umožní vytápět rychle i několik místností. Určitou komplikací může být instalace teplovzdušného rozvodu, která ne vždy musí být dispozičně možná.
Když využijete teplovodní vložku, je to vhodnější do domu, které jsou stále obydlené a krbem se zde reálně vytápí. Zde se rozvody řeší radiátory nebo podlahovým topením. Systém může být nastaven tak, že při zatopení v krbu dojde k odpojení provozu hlavního kotle. Mezi výhody patří akumulace tepla, neprašné řešení, ekonomika provozu i součinnost s jinými druhy vytápění. Nevýhodami jsou pomalejší nástup vytápění a nutnost elektrického proudu k provozu.