I v moderním interiéru mají své místo dřevěné a tradiční kousky, které dodají celému interiéru na pohodové atmosféře. Navíc tradiční nádobí a náčiní do kuchyně patří již řadu let, své důvody to rozhodně má. Jak pečovat o dřevěné nádobí a proč se rozhodnout právě pro tento tradiční materiál?
Neexistuje snad jediná kuchyňská linka, na které by nebyla alespoň jedna dřevěná vařečka. Tento tradiční materiál se v kuchyňském náčiní používá již od dob středověku a svoje místo mají v kuchyni i dnes. Dřevo, pokud se o něj dobře staráte, plní nejen dekorativní úlohu, ale také tu praktickou.
Otázka hygieny
Každá hospodyně se snaží o co nejčistší a nejsterilnější prostředí právě v oblasti kuchyňské linky. Právě kvůli úpravě jídla je třeba, aby se na lince nevyskytovalo příliš mnoho bakterií. Z toho důvodu si často lidé myslí, že při použití plastového kuchyňského náčiní snadněji udrží sterilní prostředí. Opak je ale pravdou.
Tou nejrizikovější skupinou kuchyňského náčiní jsou krájecí prkénka. Oproti prkénkům z plastu jsou ta dřevěná organická, a tak také dokáží přirozeně bojovat s jakoukoliv bakterií. Oproti tomu narušená struktura plastového prkénka v sobě může držet bakterie i v případě, že po každém krájení prkénko umyjete.
Oblíbené dřevěné nádobí
Vedle nádobí, které používáte každodenně při krájení, míchání nebo vaření si můžete pořídit také další, více dekorativní kousky do kuchyně. Mezi ně patří veškeré nádobí z krásných kusů dřeva, používají se exotické dřeviny, buky, duby i třešně. Při údržbě se nemusíte bát ani o dřevěné mísy nebo talíře. Hluboké mísy ze dřeva jsou nádherným kusem nádobí při servírování salátu. Malé dezertní talířky budou skutečnou ozdobou na vašem stole při podávání dezertu.
Pokud dřevěné mísy používáte také ke skladování čerstvého ovoce a zeleniny, dávejte si pozor na skutečnou čerstvost. Pokud totiž nebudete ovoce kontrolovat a chytne plíseň, může dřevěný povrch mísy nenávratně zničit.
Co dělat se skvrnami na dřevě?
Nejčastějším problémem u dřevěného kuchyňského náčiní jsou právě skvrny. Takové skvrny se mohou objevit v důsledku plísně nebo hniloby. Nemusíte se však bát, že je dřevo zničené a není možné jej vrátit do původního stavu. K obnově vám bude stačit klasické vyvaření dřevěného náčiní ve vroucí vodě, jen dávejte pozor na prasknutí materiálu.
K dřevěnému nádobí bez skvrn vám také pomůže klasický roztok vody s octem nebo citronem. Po umytí nechte dřevo řádně vyschnout, na vzduchu je dřevu nejlépe. Aby vaše dřevěné náčiní vydrželo co možná nejdéle, potřete jej po klasickém umytí jedlým olejem. Tím prodloužíte životnost dřeva a vytvoříte mu přirozenou ochranu před další plísní nebo hnilobou. Do dřeva se olej krásně vstřebá, zamezíte tak možnému praskání materiálu, navíc bude náčiní mnohem krásnější a lesklejší.
Údržba dřevěného nádobí
Dřevo je organický materiál, který si dokáže poměrně snadno poradit s kdejakou bakterií. Pokud je ale na povrchu více bakterií, může i dřevo ztratit svou přirozenou obranyschopnost, podobně jako lidská imunita. Proto je třeba věnovat údržbě dřevěného náčiní patřičný pravidelný čas. Nejjednodušší formou údržby je opláchnout dřevěné náčiní pod čistou vodou ihned po použití, jedině tak zamezíte tvorbě bakterií na zasychajícím materiálu.
Zapomeňte na mytí dřevěných vařeček a prkének v myčce na nádobí, vždy myjte jen ve dřezu pod tekoucí vodou spolu s přípravkem na nádobí. Po umytí nechte náčiní přirozeně uschnout, vzduch si se samotným materiálem poradí nejlépe. Nedávejte náčiní uschnout na topení nebo jiné tepelné zdroje, vysychání neurychlujte. Tradiční vyschnutí náčiní je nejlepší formou pro to, aby dřevo nepopraskalo nebo nezměnilo barvu.
Zdroj foto: www.freepik.com