Přestože se praní prádla jeví doslova jako hračka, zdání někdy pořádně klame. Stačí pár nesprávných kroků a oblečení, či v horším případě pračka, jsou nenávratně poškozeny. Přitom skutečně stačí doladit jen pár detailů a výsledek bude více než dokonalý. Ukážeme vám, jak na to.
Možná jste to nevěděli, ale skutečně existuje pár triků, díky kterým bude praní mnohem jednodušší. A vůbec nezáleží na tom, zda perete jen jeden den v týdnu nebo jen podle potřeby, existují určité rady, které vám tento proces pomohou zdokonalit. Díky nim totiž nejen, že ochráníte své prádlo, ale i pračku a dokonce i životní prostředí. Pojďme se tedy spolu podívat na chyby, kterých se nejčastěji při praní dopouštíme.
Oblečení perete po každém použití
Hned první chybou, kterou dělá mnoho z nás je to, že prádlo pereme příliš často, a sice po každém použití. Ne, teď nemáme samozřejmě na mysli spodní prádlo. Řeč je o halence, tričku či kalhotách. V případě, že se příliš nepotíte a oblečení nepáchne, určitě nemusíte zbytečně utrácet vodu, elektřinu či prací prostředky. Oblečení se navíc příliš častým praním ničí a tím zkracujete jeho životnost.
Náš tip: Hledáte kvalitní drogerii? Tak potom vyzkoušejte myAustria.cz, kde najdete množství přípravků přímo z Rakouska a Německa. V nabídce najdete například kvalitní aviváž Německo či prací prášek nebo gel. Mimořádně žádaná je například značka Kuschelweich.
Mícháte barvy a materiály
Asi vám nemusíme říkat, jak moc je důležité před praním pořádně roztřídit barvy, že? Věděli jste, však také o tom, že byste neměli míchat ani různé druhy materiálů? Přesně tak. Vlněný svetr nikdy nevkládejte do pračky s hedvábnou halenkou či ručníkem. Nezapomeňte vždy přizpůsobit materiálu prádla i prací program.
Přeplňujete buben pračky
Věděli jste, že buben pračky by nikdy neměl být zcela naplněn? Přesně tak. Příliš naplněna pračka představuje velkou hrozbu pro vaše oblečení. Může se totiž zcela klidně stát, že oblečení se v ní dostatečně nevypere a navíc ho z ní vyndáte mnohem více pokrčené.
Do pračky přidáváte příliš mnoho pracích prostředků
I Vy patříte do skupiny lidí, kteří do praní přidávají pro jistotu o něco více prášku či gelu? Tak s tím okamžitě přestaňte. Děláte totiž obrovskou chybu, která se vám vůbec nemusí vyplatit. Zbytečné utrácení prášku vám prádlo lépe nevypere, právě naopak. Zbytky prášku se mohou usadit na vašem prádle, důsledkem čehož na něm mohou dokonce vzniknout nevábné skvrny. Prášek se může zachytit i v samotné pračce, díky čemuž mohou v pračce vzniknout nejen různé plísně, ale i bakterie.
Aviváž má svá pravidla
I samotné přidávání aviváže do praní má svá přesná pravidla. Například byste ji nikdy neměli přidávat do praní, pokud perete osušky či sportovní oblečení. Tento typ prádla by totiž mohl ztratit svou mimořádně důležitou vlastnost, a to savost.
A co peří?
A jak jste na tom s peřím? Víte, jak správně pečovat o péřové polštáře, přikrývky nebo bundy? Není to přitom nic složitého, stačí jen vědět jak na to. Věci obsahující peří byste měli dávat prát ideálně dvakrát, prášek se v nich totiž dokáže zaseknout.
Plavky perete v pračce
Toto je další z omylů mnoha začátečníků. Vězte či ne, plavky byste nikdy neměli prát v pračce. Postačí, pokud je s trochou pracího prostředku vyperete ručně v umyvadle.
A co zipy a knoflíky
Dostáváme se k další z dalších možných komplikací, a sice k praní oblečení, které sestává ze zipů, knoflíků či různých aplikací. Mějte na paměti, že všechny odepínatelné věci byste měli před praním sundat, zipy a knoflíky pořádně pozapínať. Pouze tak zabráníte možnému poškození dalšího prádla v pračce.
Necháváte vyprané prádlo dlouho v pračce
Pomalu ale jistě se blížíme do finále. Prádlo byste měli hned po doprání z pračky vyndat a zavěsit na sušák. Čím déle totiž zůstane mokré v pračce, tím více se to podepíše v jeho kondici. Ve vlhku se na něm začnou šířit bakterie a oblečení může začít nepěkně páchnout.
Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com