Patříte také mezi milovníky klidných okamžiků v sauně a chcete si je dopřát i doma? Většina dnešních saun – ať už těch ve wellness centrech nebo v domácnostech – se čím dál tím více odklánějí od tradičního pojetí. Už jen tím, že se čím dál tím častěji nacházejí v interiéru.
Chcete vlastní wellness koutek přiblížit saunovým tradicím a užít si saunu jako praví Finové? Pojďte se s námi dnes podívat na historii saunování i na to, proč byste si i vy měli pořídit venkovní saunu.
Krátce o historii saunování
Kam přesně sahají kořeny sauny nikdo neví. Stejně tak není známé, jak přesně vznikla, ale první archeologické stopy saunování datují už do 5. století před naším letopočtem. Jedná se konkrétně o nálezy na území Asie, které naznačují, že už tehdejší kmeny využívali benefitů parní lázně.
Úplně první písemné zmínky o sauně – tentokrát Slovanské – pocházejí ze zápisků Ibráhím ibn Jákúba, v nichž nalezneme následující text: „Dřevěné budky s trámy vycpanými mechem, v rohu kamna, nad nimiž je otvor ve stropě pro odcházející dým. Uvnitř byly nádrže s vodou, kterou se rozpálená kamna polévají. Lidé uvnitř pak věchýtky trávy rozhání vzduch. Pára z nich odstraní všechny stopy po vyrážce či vředech.“ (Zdroj: Wikipedia)
První oficiální písemné popisy sauny pak pocházejí z 11. a 12. století, kdy si parní lázeň získala popularitu po celé Evropě. A nejoblíbenější byla samozřejmě v Evropě severní, kde je dodnes považována za kulturní dědictví.
Dnes je sauna pro své pozitivní účinky oblíbená po celém světě. Ať už se jedná o klasickou finskou saunu či o moderní infrasaunu.
Proč si pořídit venkovní saunu?
Přemýšlíte o pořízení sauny a váháte mezi interiérovou saunou a saunou venkovní? Přestože má interiérová sauna své výhody, jen ta venkovní nabízí to pravé a skutečné kouzlo tradičního saunování – a v zimě to platí dvojnásob.
Pravá finská sauna se hodí na zahradu i na terasu, kterým dodá svým designem jedinečné kouzlo.
Venkovní finská sauna nabízí dokonalé soukromí a perfektní účinky termoterapie v její nejčistší podobě. Stejně jako sauna klasická, kterou můžete znát například z wellness centra, posiluje imunitu, chrání organismus před účinky stárnutí a má další pozitivní účinky na celkové zdraví a psychickou pohodu. V zimních měsících pak můžete místo ledové sprchy či bazénku k ochlazení použít sníh a užít si tak skutečně unikátních okamžiků, stejně jako Finové před mnoha a mnoha lety.
Montáž a údržba venkovní sauny
Montáž venkovní sauny není náročná. Ve dvou lidech ji zvládnete postavit během víkendového odpoledne. S montáží vám samozřejmě může pomoci i zkušený technik. Na montáž venkovní sauny budete potřebovat šroubovák či vrtačku, měřící pásmo, vodováhu a gumovou palici.
Přestože montáž určitě zvládnete podle přehledného návodu sami, na elektroinstalaci budete potřebovat kvalifikovaného elektrikáře.
A jak se to má s údržbou během používání?
Ani ta není nijak komplikovaná. Důležité je saunu dostatečně a pravidelně větrat, abyste předcházeli vznikům plísní.
Další údržba už se nijak zvlášť neliší od údržby jakékoliv jiné sauny. Povrchy můžete očistit navlhčeným hadříkem, houbou nebo měkkým kartáčkem. Rozhodně se však vyhýbejte všem čisticím prostředkům s výjimkou těch, které doporučuje výrobce.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay