Vánoční atmosféra má spoustu podob, od vánočního stromku, přes blikající světélka a závěsy, adventní kalendáře, věnce, svíčky, betlémy, lucerny a mnohé další dekorace různých stylů. Jednou z neodmyslitelných vánočních předmětů, která dokáže svátečně naladit, je nepochybně vánoční hvězda neboli pryšec nádherný.
Jedná se o keřík mající listy tmavozelené barvy a červené listové růžice. Tyto růžice mohou mít i jiné zbarvení, růžové, oranžové nebo i nádech smetanové. Přesto to červené je nejvíce běžné a celkově k Vánocům nejvíce patří. Skvěle například vynikne v místech, kde v okolí není žádná jiná květina. Nicméně dokáže vyčnít i nad jinými, ne tak výrazně zbarvenými.
Důležitý je výběr
Správná dekorace se odvíjí již od správného výběru. Tato rostlina, jak již název napovídá, je jedna ze sezónních. Zároveň se řadí mezi ty pokojové. Rostlina by na první pohled, před jejím pořízením, měla sama o sobě působit zdravě. Jakmile máte pochybnosti, květinu si neberte.
Základem je, aby listy nebyly nijak zakroucené, nejevily jakékoliv známky poškození a byly pevně přichyceny ke svému stonku. Barevné části by měly být krásně zbarveny. Vypadá-li vánoční hvězda jakkoliv povadle, zvolte jinou, která tak nevypadá.
Vytvoření ideálních podmínek
Stejně tak jako pro jiné rostliny, i pro pryšec je klíčové umět vytvořit pro něj nejideálnější podmínky k růstu. Nejlépe uděláte, umístíte-li jej na světlé místo, kam ale netáhne. Žádné průvany, nikde u oken či dveří, které se pravidelně a často používají. Ventilace taktéž výrazné ne.
Na druhou stranu rostlinka nesnese příliš vytápěné místnosti. Upřednostňuje chladnější místa. Tam vám vydrží výrazně nejdéle. Zcela určitě ji nedávejte vedle radiátorů, přímotopů nebo snad i krbu. Zároveň se snažte v místnosti udržovat vlhký vzduch. Pokud nemáte, můžete jí dodávat postřiky. V suchých domácnostech budou dříve opadávat listy, a to je nežádoucí.
Jak o rostlinu pečovat
Aby nám ještě před Vánoci kytička nepovadla, je nutné jí dodávat pravidelnou závlahu. Vyhýbejte se studené a čerstvé vodě, správně by měla být odstátá. Nikdy ji opětovně nezalévejte, má-li substrát ještě značně mokrý, vždy musí být do jisté míry proschlý.
Vánoční hvězdu není potřebné jakkoliv přihnojovat. Čemu ale třeba věnovat svou pozornost, je sesbírávání opadaných lístků a průběžná kontrola jejího stavu. Ztratí-li rostlina více lístků, bude za tím pádný důvod. Může jím být špatné umístění, průvan, přílišné závany horka, suchý vzduch nebo přílišná zálivka.
Co udělat s vánoční hvězdou po Vánocích
Je-li květina v dobrém stavu, není nikterak na místě se jí zbavovat. V péči o ní se dá pokračovat stejným způsobem. Až dojde do bodu, kdy jí opadají lístky, dá se ostříhat. Takto poté dokáže znovu obrazit společně s novými výhonky a lístky.
Má-li být nadále pěstována, je dobré ji dopřát nové hnojivo. Naprosto vystačí to na klasické pokojové rostliny. Bude-li mít dostatek nového hnojiva, brzy začne znovu obrážet. V období jarních měsíců by se měla přesadit do nového květináče s čerstvou výplní.
Během letních měsíců se může přemístit na venkovní plochy. Avšak nikdy nesmí být na přímém slunečním záření, to by se jí mohlo stát osudným. Nejvíce se jí bude dařit v polostínu.
S přístupem podzimu již ale musí být zpátky ve vnitřních prostorách. Abychom se jí během vánočních svátků mohli opětovně kochat, je více nežli potřebné ji již od podzimu poskytnout temnější plochy a tzv. ji zatemnit, aby mohla znovu obrazit. Zatemní je alespoň dobré během večerních a nočních hodin. Takto získá svoji nezaměnitelnou barevnost plnou kontrastů. A proto již od večerních hodin na ni nesviťte a dopřejte jí tmu a odpočinek od světla. Ráno jí zase dopřejte světlo.
Rozhodně tedy není nutné si každý rok na Vánoce kupovat hvězdu novou.
Zdroj foto: www.freepik.com