V zimním období ornitologové jasně doporučují, že je třeba pomáhat ptáčkům tak, že jim dáte potravu, díky které zimu bez potíží přežijí. O jakou se může jednat? Mezi osvědčené možnosti patří:
- lůj,
- hotové směsi,
- obiloviny.
Kam jim ale danou potravu dát? Je to poměrně snadné – do krmítka. Pokud ho nemáte, podívejte se na náš návod, jak vyrobit krmítko pro ptáčky rychle a také jednoduše. Nejlépe ve formě klasické budky.
Správný materiál je základem
Na výrobu budete rozhodně potřebovat ten pravý materiál. O jaký by se mělo jednat? Není třeba hledat v tom nic složitého. Jasnou volbou jsou dnes OSB desky, které jsou levné, jsou dobře dostupné, a snadno se s nimi pracuje. Dále už stačí pár hřebíků a kousek lepenky na střechu. Základní věci tedy máte a můžete se pustit do práce.
Podlaha jako základ
Jak na ni? Jednoduše z celé desky vyřízněte čtverec nebo obdélník, a to o velikosti, jakou vy mělo krmítko mít. Tu volte hlavně podle toho, kam ho chcete umístit. Čím více ptáčků v okolí, tím raději lepší. Tím máte základní podlahu hotovou. Nyní je třeba vyříznout si pouze 1 centimetr vysoké bočnice, o stejných délkách, jako jsou strany podlahy. Ty jednoduše přibijete po stranách, čímž zamezíte tomu, aby potraviny z krmítka vypadávaly ven.
4 hlavní pilíře
Opět nic složitého, jelikož stále vám může pomoci OSB deska, ze které si je vyříznete. Výšku doporučujeme volit alespoň 15 centimetrů. Je to samozřejmě hlavně z toho důvodu, aby se do krmítka mohly vejít i větší ptáčci, kteří také budou mít hlad.
Při přípravě daných pilířů pamatujte také na to, že dva by měly být klasické výšky a další dva by měly být i zhruba 2 centimetry vyšší. Je to z toho důvodu, že při umísťování střechy budete chtít dosáhnout toho, aby měla daná střecha určitý sklon. Jakmile máte pilíře z desky vyříznuté, už je stačí přibít k podlaze krmítka, a to tak, že každý bude patřit do jednoho roku.
Výroba střechy
Je to podobné, jako u podlahy. Jenom s tím rozdílem, že střechy by měla být na každém rozměru nejméně o 2 centimetry vyšší. A to proto, aby měla přesah a do krmítka tak nepršelo. Jakmile ji máte vyříznutou, je třeba na ní aplikovat lepenku. Zamezíte tak tomu, že by déšť prosakoval skrz střechu do samotného krmítka. Pokud lepenku nemáte, není třeba zoufat. Jako alternativa může pomoci třeba i něco tak běžného, jako je linoleum, které vodě také odolá.
Poslední fáze už je samozřejmé. Střechu přibijete z horní části na připravené pilíře, které předtím seřízněte do správného úhlu, s ohledem na sklon střechy. Tím je návod, jak postavit krmítko pro ptáky, na samotném konci. Nyní už stačí jenom vybrat to správné místo pro umístění a pochopitelně nezapomenout ani na nákup toho správného krmení pro ptáčky, které jim bude stačit na celou letošní zimu.
Kutil Tim
Vyrobil jsem krmítko úplně jinak. Uprostřed je zásobník na zrní, který postupně dosypává s tím jak ptáci dole zobou. Střecha je odklápěcí, aby se dal zásobník doplnit.