Pohodlné a moderní bydlení nezahrnuje pouze kvalitní nábytek a vybavení. Aby bylo ve vašem domě či bytě skutečně bezpečno, je třeba myslet i na ochranu před únikem nebezpečných látek. K tomu slouží detektor plynu, který zabrání nepříjemným a nebezpečným událostem. I když máte moderní a správně fungující zařízení, ne vždy perfektně těsní a otrava plynem může být skutečně velmi závažná.
Prvky chytré domácnosti
Chytrá domácnost, která je v posledních letech tolik populární, by totiž neměla být jen o ledničkách, které vám samy řeknou, co je třeba koupit, nebo žaluziích, které se regulují dle slunečního svitu. Daleko spíše bychom měli pamatovat i na ryze bezpečností prvky. K těm patří také nezbytný detektor kouře, ale také kupříkladu detektor CO2. Má smysl do těchto zařízení investovat, jelikož vám mohou ušetřit spoustu problémů a starostí.
Na co je třeba pamatovat?
Před nákupem se musíte rozhodnout, zda dáte přednost levnějšímu modelu, který umí varovat pouze před zemním plynem, nebo zvolíte multifunkční zařízení. Vhodné je kombinovat zejména detektor zemního plynu a jedovatého oxidu uhelnatého, který může vznikat při spalování uhlíkatých paliv.
Jednotlivá zařízení se liší také svou citlivostí a způsobem signalizace. Ujistěte se, že zvolíte zařízení, které má dostatečnou intenzitu poplašného signálu, abyste jej nemohli přeslechnout, i když budete spát nebo budete poslouchat hlasitou hudbu.
Kam detektor umístit?
Volte samozřejmě místnosti s největší pravděpodobností úniku zemního plynu a detektor umístěte ke stropu, kde se plyn hromadí. Pozor si dejte na instalaci nad sporák nebo dřez, kdy by mohlo snadněji dojít k poškození vlivem páry nebo vlhkého prostředí. Detektor by také neměl být schovaný za závěsy nebo nábytkem a čas od času pamatujte i na to, abyste jej zbavili prachu, který by mohl ovlivňovat jeho funkčnost.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay