V době, kdy jdou ceny energií raketově nahoru, jistě nejednoho z nás napadlo, jak si se spotřebou elektřiny stojí vaše domácnost. Možná jste to nikdy pořádně neřešili. Jednoduše jste platili zálohy a spotřeba elektřiny šla mimo vás. Pokud ale chcete nad využíváním energií začít trochu přemýšlet a třeba i trochu ušetřit, je vhodné znát vaši spotřebu a umět ji správně spočítat. Poradíme vám, jak na to.
Elektroměr
Každá domácnost má určitě alespoň jeden měřič. Jedná se o elektroměr, který je v dnešní době již nejčastěji digitální a dokáže zobrazovat hodnoty využité elektřiny velmi přesně. Obvykle bývají tato zařízení v domácnostech snadno přístupná, a právě na nich můžete celkovou spotřebu energií velmi snadno sledovat. Zkuste si zavést zvyk, že budete například každé tři měsíce stav elektroměru kontrolovat a porovnávat s předchozím obdobím, abyste tušili, zda vaše spotřeba roste, nebo třeba klesá.
Jak ale postupovat při výpočtu spotřeby elektřiny, když vás tolik nezajímá celková spotřeba, aby spíše okamžitý odběr konkrétního přístroje? Přesně k tomu se vám bude hodit wattmetr.
Wattmetr
Jedná se obvykle o zásuvkový adaptér. Na jedné straně je umístěna vidlice, aby bylo možné jej zasunout do klasické zásuvky, na straně druhé pak najdete zásuvku pro zapojení měřeného spotřebiče. Jestliže chcete vidět i údaje o ceně spotřebované energie, je nutné jej na začátku správně nastavit, tedy především zadat konkrétní cenu energie, která je stanovena v ceníku vašeho dodavatele.
Jedná se o zařízení, které zakoupíte doslova jen za pár set korun, ale dokáže vám pomoci při sledování spotřeby a zaměřit se na místa nebo spotřebiče, kde se ještě dá něco zlepšovat Častokrát vás wattmetr může upozornit třeba na spotřebič, který je zastaralý, a právě proto stoupá spotřeba energie. Pak se vyplatí nahradit jej novějším modelem lepší energetické třídy.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay