Jste vyčerpaní, unavení, a přesto se vám nedaří usnout? V dnešní době to není nic nového – mnoho lidí trpí přesně těmito problémy. Tělo je unavené a říká si o odpočinek, ale vy z nějakého důvodu nemůžete mozek vypnout a konečně si odpočinout. Není však nutné řešit to práškem na spaní. Existují přírodní způsoby, jak snadněji relaxovat a dopřát svému tělu potřebnou regeneraci.
Zapomeňte na mobil a hodiny
Pokud máte v ložnici viditelné hodiny, nebo po ruce mobil, na kterém můžete kontrolovat čas, je to první věc, kterou pravděpodobně děláte špatně. Stejně jako televize, počítač nebo další přístroje s displayem vás i toto může rušit, i když je zrovna nepoužíváte. Navíc vás ubíhající čas obvykle ještě více vystresuje.
Zkuste zabavit mozek a pak se vrátit ke spánku
Pokud vám myšlenky nedovolují usnout a už nějakých pár minut se převalujete, zkuste zaměstnat svůj mozek něčím jiným. Například si můžete pustit tlumené světlo a zkusit si něco málo přečíst nebo zkusit nějaké nenáročné ruční práce. Jakmile se budete zase cítit unavení, znovu si lehněte a zkuste usnout. Je dost pravděpodobné, že to půjde přeci jen lépe.
Zapněte hudbu nebo bílý šum
Pusťte si hudbu, která má 60–80 úderů za minutu. Právě taková je ideální pro zklidnění mysli a snadný spánek. Skvělou variantou mohou být také audioknihy, ale vybírejte vždy něco nenáročného, co vás příliš nerozruší. Nasaďte si sluchátka a užívejte si relax. Pokud nemáte zrovna náladu na hudbu, můžete si pustit i tzv. bílý šum, nebo třeba zvuky moře, lesa či jiné příjemné zvuky.
Pomozte si aromaterapií
Účinky vůní jsou na uklidnění skutečně velmi efektivní. Vyzkoušet můžete oblíbenou levanduli, ale výborná je třeba také mandarinka nebo heřmánek, santalové nebo růžové dřevo a mnohé další. Hodí se mít po ruce aromalampu, která navíc vydává velmi příjemné a tlumené světlo. Také se dají využít spreje do vzduchu s éterickými oleji nebo nakapat pár kapek vůně přímo na váš polštář.
Zkuste kratom
Červený kratom je docela novinkou na českém trhu, ale mnoha lidem pomáhá podobně jako třeba CBD. Kratom funguje zároveň jako sedativum, ale může být také stimulantem. Záleží především na dávce a na konkrétních potřebách uživatele. Platí, že vyšší dávky této rostliny jsou silným sedativem, ale dejte si pozor na příliš vysoké dávky – pak hrozí závratě, nevolnost nebo i zvracení. Kratomuj vždy s rozumem, nadměrné dávky mohou mít dlouhodobé negativní účinky.
Naučte se skutečně zklidnit a relaxovat
Relaxace či správná volba meditace jsou skvělým způsobem, jak navodit váš mozek na odpočinek a přimět jej vypnout. Nejde to ale obvykle samo, chce to trénink. Jak na to? Zkuste si nejprve uvědomovat jednotlivě části těla – nejprve daný sval zatněte a pak povolte. Takto postupujte od hlavy až dolů k prstem u nohou. Postupně tak uvolníte celé tělo, a navíc se i váš mozek bude soustředit na něco jiného.
Nezapomínejte na pohyb
Fyzická aktivita podporuje zdravý spánek, takže je zcela zásadní kromě sedavé práce zapojit do své denní rutiny také dostatek pohybu, aby se unavila nejen vaše hlava, ale také tělo. Dostatek pobytu a pohybu na denním světle a čerstvém vzduchu je zcela zásadní pro schopnost našeho těla odpočívat.
Nečekejte a nechte si pomoci
Pokud problémy přetrvávají, rozhodně není na místě čekat, že se to spraví samo. Proto se určitě neváhejte obrátit na odborníky ve spánkových laboratořích nebo psychoterapeuty. Jen na základě jejich doporučení je možné sáhnout po lécích na spaní. Léky mohou pomoci při akutních krizích, ale jejich dlouhodobé užívání je zcela nežádoucí a může být velmi nebezpečné. Proto to neberte na lehkou váhu a přistupujte k lékům velmi šetrně a s respektem.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay