Přijít si takřka bezpracně na slušné peníze v podstatě nejde, a to ani když porušujete zákon. Existují ale možnosti výdělku, kvůli kterým často nemusíte ani vstávat z postele, i když bezpracné také nejsou. Řeč je o investicích do akcií.
V tomto odvětví je však dosti složité se vyznat a nastudovat si vše potřebné vás bude stát dost námahy a také volného času. Proto se začátečníkům doporučuje si místo akcií zvolit něco méně složitého, třeba zlato.
Musíte si počkat
Přirovnávat investování do čehokoliv k hraní rulety nebo hracím automatům je dosti nefér. Zatímco v případě hazardních her v podstatě nemáte v ruce žádné trumfy a vše je jenom o štěstí, za dobře zhodnocenou investicí stojí instinkt, patřičné vzdělání a až následně i štěstí.
Navíc některé komodity, třeba právě zlato, je možné nakoupit takřka bez rizika, jelikož se vždy najde kupec, který od vás žlutý kov odkoupí. Jedná se totiž o jednu z největších stálic na investičních trzích, což ostatně platí i pro jiné cenné kovy, třeba stříbro.
Otázkou tak je, kolik na tom všem nakonec vyděláte. Hodně záleží hlavně na vaší trpělivosti. Pokud hledáte pouze nějakou krátkodobou investici, pátrejte po něčem jiném. Abyste mohli vydělat na zlatu, budete muset často čekat i dlouhá léta.
Nenechte se strhnout
Hodně laiků nakupuje zlato v době krizí, případně na základě různých „zaručených“ zpráv, a to ať už z novinových článků, nebo v rámci šeptandy na internetu. Nikde samozřejmě není řečeno, že na základě ověřených zpráv není vhodné drahé kovy nakupovat, nicméně je většinou dobré počkat.
Tím nejlepším obdobím na nákup zlata jsou klidné časy prosperity. V takových letech bývá zlato nejlevnější, a tudíž je vhodné do něj investovat nějaké prostředky. Naopak, když se finanční sektor hroutí, žlutý kov nakupuje každý jako jednu z mála investičních jistot, což znamená, že ceny jdou nahoru. V takových chvílích nemáte nakupovat, máte prodávat.
Drobné výkyvy
Jak již bylo zmíněno, zlato není vhodnou komoditou pro krátkodobou investici. Ideální je počkat si s jeho prodejem na nadcházející finanční krizi, co dříve či později přijde. Nicméně není potřeba čekat pouze na katastrofu, i během poměrně klidných let mohou přijít okamžiky, kdy se vyplatí prodávat.
Dobrými příklady jsou třeba otevření nového dolu nebo prudké pohyby na burze. Nečekejte však, že jde o dlouhotrvající stavy. Spíše budete mít jen krátkou šanci, jak svou investici rychle zúročit.
Jaké zlato koupit?
Zlato může mít mnoho forem. Tou asi nejznámější jsou zlaté cihly. Ty se běžně prodávají v několika váhových kategoriích, kdy ty nejtěžší mohou vážit i několika kilogramů. V případě, že vám z nějakého důvodu nevyhovují cihly, můžete si pořídit investiční mince. V naší zemi je prodává Pražská mincovna.
K mání jsou rovněž v mnoha velikostech a provedeních. Velice populární jsou kupříkladu typy se známými českými osobnostmi. Na minci tak může být vyobrazený třeba Karel IV.
Tyto kousky se však hodí spíše jako sběratelské předměty, případně jako pěkný dárek. Takto se ovšem dají využít i zcela čisté mince. Stačí na ně vyrýt jméno, věnování či cokoliv jiného vhodného a mohou fungovat jako skvělý prezent, jehož cena se za pár let může zvednou i několikanásobně.
Kde ho přechovávat?
Na rozdíl od akcií má zlato fyzickou podobu, a proto je dobré ho mít vhodně ukryté. Je jasné, že k tomuto účelu se nedá použít šuplík nebo skříň. Takový poklad je nezbytné ukrýt do trezoru, aby na něj nemohli případní lupiči.
Trezor si můžete koupit vlastní, ale mělo by se jednat o něco kvalitnějšího, do čeho se nedostane i dítě se sponkou. Druhou variantou je pak uložit svou investici do banky. Pronájem úložných schránek však není zadarmo a je otázka, jestli se vám to v konečném důsledku vyplatí.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay